Skoči na glavno vsebino

Akcijski načrt 2022/23


POROČILO PROGRAMA ZDRAVJE V VRTCU ZA ŠOLSKO LETO 2022/23

V okviru projekta Zdravje v vrtcu smo sledili letošnji rdeči niti, ki se je glasila  PRIHODNOST JE MOJA. Kot pravi rek, prihodnost je v naših rokah, smo se trudili, da ohranimo in krepimo naše zdravje in okolje. Zaradi pomembnosti in aktualnosti dobrega počutja in zdravja smo si prizadevali, da otroci odrastejo v zdrave posameznike, ki bodo v prihodnosti ustvarjali boljšo in lepšo družbo. Poudarek smo dajali okoljski vzgoji, ki je le ena od sestavin vzgoje za trajnostni razvoj in bo v prihodnje našla pomembno mesto tudi v našem posodobljenem predšolskem Kurikulumu. Tudi mi sami smo se opolnomočili z znanjem, spretnostmi, vrednotami in vedenjem, da smo lahko otroke usmerjali in vključevali koncept trajnostnega razvoja v svoje delo. Trajnostnega razvoja se ne moremo naučiti, moramo ga živeti. Zato je bil pomemben tako kognitivni vidik učenja kot socialni- emocionalen in vedenjski. Spodbujanje trajnostnega razvoja predvsem pomeni odgovornost do sebe, sočloveka, drugih živih bitij in okolja, v katerem živijo naši otroci. Vse kar smo delali se je povezovalo tudi z ostalimi projekti v katere smo vključeni. V programu Zdravje v vrtcu smo usvajali zdrave navade, spoznavali sebe in druge, raziskovali našo okolico in sebe v njej, preverjali naše počutje in odnos do predmetov, ljudi, narave, kulture. Velikokrat smo se vprašali, kaj so prave vrednote, drug drugemu pomagali in soustvarjali našo prihodnost. Vzgojiteljice smo se udeleževale izobraževanj, ki so potekale na daljavo, v obliki videoposnetkov.
JESENSKO IZOBRAŽEVANJE
Potekalo je na daljavo v obliki videoposnetkov. To je potekalo v mesecu novembru 2022 in se zaključilo 15. decembra 2022 z oddano anketo v 1KA. Na jesenskem izobraževanju so nam ponudili 3 strokovne prispevke in primere dobrih praks. Prispevki so nam obnovili in nadgradili (okrepili) naše znanje. Priporočila ter zanimive, praktične in uporabne nasvete pa smo lahko uporabili tako za delo v vrtcu kot tudi za uporabo v vsakdanjem življenju. Vse strokovne delavke, ki so odgovorile na vprašanja in odgovore vnesle v 1KA so dobile potrdilo o sodelovanju na jesenskem izobraževanju.

SPOMLADANSKO IZOBRAŽEVANJE
Na spomladanskem izobraževanju, ki je prav tako potekalo na daljavo so pripravili 3 strokovne prispevke z vsebinami s katerimi se srečujemo vsak dan. Zaključilo se je v mesecu aprilu z oddano anketo v 1KA. Z novimi znanji oblikujemo sebe, skrbimo za osebni razvoj in krepimo svoje kompetence kot zaposleni. Pridobljena znanja pa nam dajejo vrednost in moč. Predstavljeni so bili tudi primeri dobrih praks, ki so prikazovali delo v vrtcu. Ogled posnetkov nas je spodbujal k novim aktivnostim in nadgradnji dejavnosti, ki jih že izvajamo. Vzgojiteljice so poročale o aktivnostih za varovanje in krepitev zdravja iz naslednjih področij:
–  RDEČA NIT (spoštovanje, solidarnost, sodelovanje, dobro počutje, skrb za okolje, odgovornost do sebe, sočloveka, drugih živih bitij in okolja).
–  NARAVA IN VAROVANJE OKOLJA (Ravnanje z vodo, ravnanje z odpadki, opazovanje sprememb v naravi in vremenskih pojavov, opazovanje, gojenje rastlin in ustvarjanje prijetnega doživljanja vsebine, razvijanje spoštljivega in odgovornega odnosa do rastlin in do narave).

  • SVETOVNI DNEVI POVEZANI Z ZDRAVJEM (Slovenski tradicionalni zajtrk, Svetovni dan sonca, Svetovni dan Zemlje).
  • VARNOST V PROMETU/NA IGRIŠČU (Otrokom smo skušali približati trajnostne, aktivne oblike prihoda v vrtec in v gibanja v popoldanskem času ter doseči spremembe potovalnih navad preko pogovorov, ogledu posnetkov o onesnaževalcih zemlje in zraka, izvajali smo gibanje s kolesi, poganjalci in skiroji ter se navajali na varno vedenje ob dejavnostih – spoznavali so pravila udeležencev v prometu).
  • DUŠEVNO ZDRAVJE (Spoznavanje različnih čustev, opisovanje in ubeseditev svojih čustev, igranje iger za umirjanje ali za razvedritev).
  • ZDRAVA PREHRANA (Uživanje naravne in raznolike hrane, prehranska piramida, priprava zdravih napitkov, igranje Spomina na temo zdrava hrana).
  • ZDRAV NAČIN ŽIVLJENJA (Osebna higiena, pomen nočnega počitka/spanca, pravilno grizenje in žvečenje hrane).
  • GIBANJE (Joga za otroke, vadbene ure na prostem/ v igralnici, vsakodnevno gibanje na prostem, sprehodi v naravi, plesno- gibalne igre, gibalno- jezikovne igre, Tek podnebne solidarnosti- otroci so tekli za ljudi v Afriki).
  • DOBILI BOMO DOJENČKA (Temo smo raziskovali preko branja različnih pravljic, ogled lutkovnega filma »Dobili bomo dojenčka«, pogovor o zaljubljenosti, prijateljstvu in ljubezni).VARNO S SONCEM (Ustrezna zaščita pred soncem, osvojitev znanj o primerni zaščiti pred soncem, bivanje in ustvarjanje v senci dreves, igre z vodo, pomen pitja vode).
  • ZOBOZDRAVSTVENA VZGOJA (Ustna higiena, pomen zdravih zob, vpliv hrane na zdravje zob).

 

Koordinatorica programa: Ksenija Donko

 

POROČILO PROGRAMA ZDRAVJE V VRTCU ZA ŠOLSKO LETO 2021/22

Dostopnost