V tednu od 9. 10. – 13. 10. 2023 sva strokovni delavki vrtca Brezovci v okviru projekta Erazmus + obiskali tri vrtce v Nemčiji, v kraju Marburg, ki je staro univerzitetno mesto, pobrateno z našim Mariborom. V petih dneh najinega bivanja v Marburgu, sva obiskali dva gozdna vrtca in vrtec, ki sicer ni gozdni in je po delovanju precej podoben našim vrtcem, obiskujejo pa gozd enkrat tedensko. Štiri dni sva dopoldan preživeli v gozdu, en dan pa v vrtcu, kjer sva opazovali vzgojni proces v najmlajših skupinah in ga primerjali z delom v naših vrtcih.

Ko sva odhajali v Nemčijo, si nisva predstavljali, kako in na kakšen način delujejo ti vrtci in na kakšen način izvajajo in uresničujejo cilje gozdnega vrtca ter preživljajo dan ob različnih vremenskih pogojih. Že prvi dan, ki sva ga preživeli v gozdnem vrtcu, nama je postalo jasno, da ti otroci vsakodnevno preživijo vsaj štiri ure v gozdu, ne glede na vreme, saj se držijo načela, da ni neprimernega vremena, temveč samo neprimerna oblačila, zato je obvezna oprema teh otrok in vzgojiteljic, nepremočljivi pohodniški čevlji, nepremočljive hlače z jakno ter nahrbtnik z malico. Gozdna vrtca sta namenjena otrokom od 3. – 6. leta starosti, saj ti otroci vsakodnevno premagujejo precejšnje razdalje, predvsem po gozdnih poteh, ki so polne naravnih ovir in zahtevajo od otrok veliko mero spretnosti in iznajdljivosti. V teh gozdnih vrtcih otroci vsakodnevno opravijo zajtrk/malico v gozdu, ki si jo prinesejo od doma in vključuje izključno zdrave sestavine brez sladkorja. Okrog pol enih se otroci vrnejo v vrtec, kjer jih čaka topel obrok, meso je na jedilniku enkrat tedensko. Tudi po kosilu otroci do prihoda staršev preživijo ob igri na prostem.

Vodilo teh gozdnih vrtcev je spodbujanje gibalne spretnosti in sposobnosti otrok, telesna aktivnost in iznajdljivost, zato ti otroci brez zadržkov dobijo v roke žage, nože, s katerimi rokujejo in jih v gozdu smiselno uporabljajo. Prav tako brez zadržkov in pogumno plezajo po drevesih, se kotalijo po hribu navzdol in razvijajo ustvarjalno igro z naravnimi materiali, obenem pa jih prav nič ne moti, če so umazani in velikokrat tudi premočeni in premraženi.

V skupino so po potrebi vključene tudi spremljevalke, če vrtec obiskuje otrok s posebnimi potrebami. Otroci gozdnih vrtcev so zelo sproščeni, samostojni, iznajdljivi, spretni in vedo poskrbeti za svojo varnost in varnost drugih otrok. Ob vsem videnem, lahko zaključiva, da je bil teden mobilnosti v Nemčiji za naju poln novih izkušenj, spoznanj, obenem pa sva pridobili veliko novih idej za izvajanje Gozdne pedagogike v naši skupini.

Petra in Renata, vrtec Brezovci